سوالات متداول

VINیا شماره شناسایی خودرو (vehicle identification Number )

VIN  یا کد شناسایی خودرو یا اصطلاحا شماره شاسی خودرو چیست و چگونه آنرا بدست بیاوریم ؟

VIN (vehicle identification Number) یا شماره شناسایی خودرو که اصطلاحا به آن شماره شاسی هم گفته میشود ، کدی ۱۷ رقمی متشکل از اعداد و حروف است که برای شناسایی خودرو ها استفاده میشود .

شماره شناسایی خودرو یا همان وی آی ان در حقیقت مانند شماره شناسنامه ، اثر انگشت یا کد ملی برای افراد است و با استفاده از این کد که ترکیبی از کدهای مختلف است میتوان اطلاعاتی زیادی در مورد خودروی مورد نظر به دست آورد .

این کد برای هر خودرو منحصر به فرد بوده و امکان اینکه دو خودرو کد شناسایی یا VIN یکسان داشته باشند وجود ندارد .

اطلاعاتی نظیر امکانات خودرو ، مشخصات خودرو ، مشخصات کمپانی سازنده ، کشور سازنده خودرو ، محل تولید خودرو ، سال ساخت ، مدل ماشین ، مشخصات موتور و غیره از این دست اطلاعات هستند .

سازندگان خودروهای خارجی اطلاعات فنی قطعات و خودروهای تولید خود را در نرم افزارهایی با عنوان کاتالوگ محصولاتشان برای سهولت خدمات و پشتیبانی بعدی در اختیار نمایندگان و متخصصان لوازم یدکی قرار میدهند.

فروشندگان حرفه ای لوازم یدکی نیز حتما سازگاری قطعه مورد نظر را با خودروی شما از روی همان کاتالوگهای فنی چک کرده و سپس اقدام به فروش می نمایند. چرا که با توجه به تنوع مدلها و سری های تولید و قطعات هر خودرو، ممکن است که یک قطعه بر روی دو ماشین مشابه که از سری های تولید متفاوتی هستند نصب نشود.

شرکت هیوندای موتورز قطعات یدکی خودروهای خود را در بازار داخلی کره جنوبی با نام موبیز ارائه میکند و در بازارهای بین المللی با مارک هیوندای موتورز توزیع میشود. این دو مارک در واقع یکی هستند و فقط بازارهای مصرف آنها متفاوت است. 

لوازم یدکی خودروهای خارجی عموما از کیفیتهای خوبی برخوردار هستند. ولی علی ایجال این حق مشتریان است که نسبت به کالاهایی که خریداری میکنند تقاضای گارانتی داشته باشند

گارانتی قطعات و لوازم یدکی در شرایطی معنا پیدا میکند که رابطه نزدیک و معقولی بین تولید کننده و مصرف کننده وجود داشته باشد و این ارتباط از طریق نمایندگان مجاز فروش قطعات برقرار شود.

همگان واقفیم که فعلا شرایط تامین قطعات یدکی خودرو بگونه ای نیست که این بستر ها فراهم باشد و لذا امکان گارانتی کردن قطعات برای فروشندگان مهیا نیست.

ما هم مانند شما امیدواریم که این موضوع زوتر محقق شود.

فروشگاه پاینده همواره سعی در ارائه بهترین کیفیت و خدمات را داشته است ولی با توجه به واقعیتهای بازار خودرو و تعمیرگاهها و تقلبهایی که در این حوزه صورت میگیرد، امکان اطمینان از جابجایی قطعه و همچنین آسیب نرسیدن به قطعات حین نصب بر روی خودرو ندارد.

این سیاست از طرف دیگر این اطمینان را برای مصرف کنندگان ایجاد میکند که کالاهای دریافتی همواره نو و استفاده نشده هستند.