فنی آموزشی

روغن گیربکس و زمان تعویض آن

روغن گیربکس

روغن گیربکس

روغن گیربکس یک سیال است که قطعات متحرک داخل‎گیربکس را روغن کاری می‌کند و مانع از اصطکاک آنها می‌شود. یکی از وظایف این روغن در گیربکس‌های اتوماتیک انتقال نیرو از موتور به جعبه دنده و دیگری خنک کردن گیربکس‎خودرو است.  روغن مورد استفاده در گیربکس‎دستی و خودکار با یکدیگر تفاوت دارند. روغن‌های  ATF برای جعبه‌ دنده‌های خودکار استفاده می‌شود . روغن‌ MTF نیز برای گیربکس دستی مورد استفاده قرار می‌گیرد که به آن روغن دنده یا واسکازین می‌گویند.

زمان تعویض روغن‎گیربکس

زمان تعویض روغن‎گیربکس و تمام اطلاعات مرتبط با آن در دفترچه راهنمای خودرو نوشته شده است. به طور معمول روغن‎گیربکس جعبه دنده اتوماتیک در حالت عادی باید بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار کیلومتر تعویض شود البته اگر خودرو در شرایط سخت و تحت فشار قرار گرفته باشد این عدد به ۳۰ هزار کیلومتر تقلیل پیدا می‌کند. زمان تعویض روغن‎گیربکس برای خودروهای اتوماتیک هر ۶۰ هزار کیلومتر یکبار است که این غدد در برخی از خودروها به ۱۰۰ هزار کیلومتر نیز می‌رسد البته تعویض روغن زودتر از زمان مشخص شده ایرادی ندارد بلکه به سلامت جعبه دنده نیز کمک می‌کند.

روغن خودرو

بررسی روغن گیربکس


بررسی روغن‎گیربکس زمان زیادی نمی‌گیرد اما ممکن است در خودروهایی که گیربکس‎دستی دارند کمی مشکل باشد چراکه بیشتر خودروهای میله مخصوص برای بررسی روغن ندارند و به همین سبب بررسی آن باید توسط یک مکانیک صورت گیرد.
خودروهای با گیربکس‎اتوماتیک یک میله مخصوص برای بررسی روغن دارند که نباید این میله با کارتر اشتباه گرفته شود. برای بررسی روغن‎گیربکس خودرو را روشن و دنده را در حالت پارک قرار دهید و سپس با استفاده از میله مخصوص میزان روغن موجود در مخزن را اندازه گیری کنید.

به این دلایل روغن گیربکس را باید تعویض کنید


•همان طور که می دانید روغن ‎در گیربکس‎دستی دچار آلودگی می‌شود که استهلاک قطعات را به دنبال خواهد داشت.
•  همچنین روغن‎کاری نشدن قطعات سبب اصطکاک می‌شود و در نتیجه ذرات کوچک فلزی وارد گیربکس‎خودرو می‌شود که کاهش عمر آن را به همراه دارد.
• در گیربکس  اتوماتیک، روغن به دلیل حرارت بالا کیفیت خود را از دست می‌دهد و نمی‌تواند به درستی عمل کند.
•در خودروهای اتوماتیک نیز روغن‎گیربکس آلوده می‌شود و این آلودگی در عملکرد‌ آن اختلال ایجاد می‌کند.

اگر روغن گیربکس تعویض نشود چه اتفاقی رخ خواهد داد؟


روغن دنده وظیفه دارد تا قطعات متحرک موجود در گیربکس را روغن کاری کند، زمانی که سطح این روغن به دلیل نشتی کم شود و روغن خاصیت قبل را نداشته باشد، گیربکس به مرور زمان آسیب می‌بیند و قطعات‌ آن از بین می‌روند. این روغن در گیربکس‎اتوماتیک نیز وظیف انتقال نیرو و خنک کاری را به عهده دارد که در صورت وجود آلودگی و از بین رفتن کیفیت این وظایف عملی نمی‌شود و در نتیجه عمرگیربکس کوتاه می‌شود. گیربکس از قطعات گران قیمت خودرو است و نادیده گرفتن بررسی‌های دوره‌ای آن بسیار هزینه بر خواهد بود.

روغن ماشین

روغن خودرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *