فنی آموزشی

شماره شاسی خودرو

شماره شاسی خودرو چیست؟

VIN نامبر یک خودرو که مخفف شده عبارت (Vehicle identification Number) میباشد یک کد 17 رقمی است . که هر کدام از کاراکترهای آن اطلاعاتی همچون امکانات خودرو , مشخصات خودرو , مشخصات کمپانی سازنده خودرو , کشور سازنده خودرو , محل تولید خودرو , سال ساخت , مدل ماشین , مشخصات موتور خودرو و غیره را در اختیار صاحب خودرو قرار میدهد. شماره شاسی یا همان وی آی ان نامبر مانند اثر انگشت برای یک خودرو می باشد . و هیچ دو خودرویی وجود ندارند که دارای یک شماره شاسی یکسان باشند.
بسیار پیش آمده است که از مشتری شماره شاسی خودرو را برای بررسی کردن برخی از قطعات خواسته ایم و شماره VIN آنها اشتباه بوده است از این رو یکی از دلایل اصلی نوشتن این وبلاگ برای آگاه سازی مشتریان جهت تشخیص درست شماره شاسی خودرو می باشد. اگر شماره شاسی ای که روی کارت شناسایی خودرو نوشته شده اشتباه باشد حتما باید کتابچه مشخصات خودرو یا داخل درب موتور یا روی شیشه را چک کنید . تا شماره شاسی درست خودرو را پیدا کنید و در صورت مغایرت آن را اصلاح نمایید.

کاربرد شماره شناسایی خودرو یا کد VIN چیست؟

همان طور که از اثر انگشت در موارد خاص و برای شناسایی هویت فرد استفاده می شود، از کد VIN نیز برای بررسی هویتی خودرو استفاده می شود. اساسا شماره شناسایی یا کد VIN کاربرد های بسیاری دارد. دریافت قبض خلافی یا خلافی، ردیابی خودرو، پیگیری گارانتی خودرو، پیگیری مسائل مربوط به بیمه ماشین از جمله این موارد است. بد نیست بدانید که کد VIN هنگام خرید یک خودروی دست دوم کمک می کند تا خریدار از سوابق خودرو مطلع شود و یا هنگام سرقت خودرو پلیس با استفاده از این کد خودرو را شناسایی می کند. گرچه برخی از این سرویس ها در ایران فعال نیستند، اما در هر صورت کارایی و کاربرد کد VIN در این موارد ثابت شده است.
جالب است بدانید که در زمان خرید یک خودروی صفر می توان از طریق بررسی کد VIN مطلع شد که آیا همه امکانات و آپشن هایی که فروشنده وعده داده است یا ادعا کرده است، در خودرو وجود دارد یا نه؟ یا به عبارت دیگر چه امکاناتی به طور کارخانه ای روی خودروی مورد نظر قرار دارد ؟ و آیا تقلبی صورت گرفته است یا نه؟

معمولا شماره شاسی خودرو را می توانید درمحل زیر بیابید :

  1. چارچوب کنار در
  2. زیر شیشه کنار راننده
  3. دیواره حرارت گیر پشت موتور
  4. زیر صندلی جلو سمت شاگرد
  5. زیر صندلی عقب سمت راننده
  6. کفی صندوق عقب
  7. ستون A سمت شاگرد
  8. کارت ماشین

شماره شاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *