فنی آموزشی

علت روشن نشدن چراغ ماشین

در این مقاله علت روشن نشدن چراغ ماشین را بررسی میکنیم. اگر چراغ های ماشین در محیط‌های کم نور و تاریک روشن نشوند هر راننده‌ای را دچار مشکلات زیادی میکنند. باید توجه داشته باشید که روشن نشدن چراغ ها به جز سیستم برق خودرو به باقی بخش‌ها مرتبط نیست. در این مقاله به بررسی دلایل روشن نشدن هر یک از چراغ‌های ماشین در هنگام رانندگی بپردازیم.

علت روشن نشدن چراغ های ماشین

دلایل روشن نشدن چراغ های ماشین

  • سوختن لامپ‌ها
  • نصب اشتباه لامپ‌ها
  • سوختن فیوز چراغ‌ها
  • خرابی سوئیچ کنترل چراغ‌ها
  • مشکل در تامین برق باتری و دینام
  • خرابی سوکت‌های مدار الکتریکی خودرو
  • نقص یا قطعی در سیم کشی خودرو
  • خرابی سنسور پارک ماشین

1. سوختن لامپ‌ها

ساده‌ترین علت روشن نشدن چراغ های ماشین، سوختن لامپ است. لامپ خودرو مانند هر قطعه مصرفی خودرویی دیگر، عمر مفید مشخصی دارد و بر اساس کیفیت آن و نحوه استفاده از آنها افزایش یا کاهش پیدا میکند. برای مثال اگر لامپ‌ها به‌صورت مداوم به مدت چند ساعت روشن بمانند، ممکن است تنگستن آن‌ها به‌دلیل حرارت زیاد آب بشود. نوسان ولتاژ برق ورودی به لامپ‌ها نیز می‌تواند منجر به سوختن آن‌ها شود. در این شرایط تنها راه حل تعویض لامپ است.

2. نصب اشتباه لامپ‌ها

در بعضی موارد علت روشن نشدن چراغ عقب خودرو به دلیل نصب لامپ نامناسب است. بهتر است لامپ‌هایی را انتخاب کنید که آمپر و ولتاژ کاری آن‌ها مانند دینام خودرو باشد. همچنین برای تعویض لامپ‌ها  بهتر است از محصولات با مدل و برند یکسان استفاده کنید.

نکته مهم درباره چراغ‌های تک کنتاکت و دو کنتاکت وجود دارد که باید در نظر داشته باشید. چراغ‌های تک کنتاکت فقط برای نور پایین یا نور بالا کاربرد دارند. این در حالی است که چراغ‌های دو کنتاکت به‌صورت همزمان برای نور بالا و پایین قابل استفاده هستند.

3. سوختن فیوز چراغ‌ها

بعضا علت روشن نشدن چراغ جلو خودرو به دلیل سوختن فیوز آن است. یک خودروی سواری معمولا 2 جعبه فیوز دارد. یکی از آن ها زیر کاپوت و دیگری کنار فرمان یا صندلی راننده تعبیه می‌شود. فیوز چراغ ماشین نیز دقیقا در همین جعبه‌ها قرار دارد. برای تشخیص این موضوع می‌توانید از یک اهم متر یا مولتی متر استفاده کنید. اگر مقامت دو سر فیوز صفر بود، یعنی سوخته است و باید آن را تعویض کنید.

4. خرابی سوییچ کنترل چراغ‌ها

چراغ‌های خودرو در بخش‌های مختلف مانند عقب، جلو، ترمز و داخل ماشین دارای یک سوئیچ کنترل اختصاصی هستند. این سوییچ کنترل فرمان روشن و خاموش شدن را صادر می‌کند. خراب شدن این سوییچ باعث می‌شود چراغ‌های ماشین روشن نشوند.

بر همین اساس علت روشن نشدن چراغ درب خودرو می‌تواند مربوط به خرابی سوییچ درب باشد. این قطعه باز بودن درب را به کنترل یونیت ماشین ارسال و گزارش کرده و متناسب با وضعیت باز و بسته بودن درب‌ها، دستور روشن و خاموش شدن لامپ سقف ماشین را صادر می‌کند.

همچنین دلیل روشن نشدن چراغ ترمز ماشین هم ناشی از خرابی سوئیچ چراغ ترمز است. با نام‌های دیگری همچون فشنگی ترمز یا استپ ترمز هم شناخته می‌شود. این قطعه بالای پدال ترمز قرار دارد. به محض اینکه پای خود را روی این پدال فشار دهید، دستور روشن شدن چراغ‌های ترمز را صادر می‌کند.

5. مشکل در تامین برق باتری و دینام

تامین برق مورد نیاز چراغ‌های ماشین در زمان استارت زدن بر عهده باتری و در مدتی که روشن است به عهده دینام است. خرابی هر یک از این دو قطعه باعث روشن نشدن چراغ های خودرو می‌شود. حتما نسبت به سلامت باتری و دینام خودرو حساس باشید. روشن نشدن چراغ های ترمز خودرو، تنها یکی از مشکلاتی است که در پی خرابی یا اختلال در عملکرد این دو قطعه رخ می‌دهد.

6. خرابی سوکت‌های مدار الکتریکی خودرو

سوکت‌هایی که در سیستم برق خودرو برای انتقال جریان الکتریکی به قطعات مختلف استفاده می‌شوند. این سوکت‌ها معمولا در گذر زمان به‌دلیل قرار گرفتن در معرض رطوبت دچار خوردگی می‌شوند. در صورتی که شاهد شکستگی یا تغییر رنگ سوکت‌ها بودید، شک نکنید که خراب شده‌اند و باید به فکر تعویض آن‌ها باشید.

7. نقص یا قطعی در سیم کشی خودرو

هر گونه مشکل در سیم کشی خودرو می‌تواند علت روشن نشدن چراغ داخل ماشین یا سایر چراغ‌ها باشد. به‌خصوص اگر در محیط‌های با آب و هوای مرطوب رانندگی می‌کنید، احتمال بروز مشکل در سیم کشی خودرو بسیار زیاد است. عیب یابی مدار الکتریکی خودرو کار ساده‌ای نیست و باید توسط تعمیرکار متخصص صورت بگیرد. پیشنهاد می‌کنیم برای موتورشویی خودرو نیز نسبت به آسیب نرسیدن به سیم کشی ماشین خیلی حساس باشید.

8. خرابی سنسور پارک ماشین

بعضی از خودروها دارای چراغ‌هایی هستند که به‌صورت اختصاصی هنگام پارک ماشین روشن می‌شوند. یک سنسور اختصاصی به نام سنسور پارک در این ماشین‌ها نصب می‌شود. این سنسور وظایف مختلفی را بر عهده دارد که یکی از آن‌ها صدور دستور روشن شدن چراغ‌های پارک است. بنابراین طبیعی است که در صورت خرابی سنسور پارک ماشین، این چراغ‌ها روشن نشوند.

 

کلام پایانی

شما می‌توانید با چند اقدام ساده مانند روشن نکردن چراغ‌ها در طول روز، استفاده کم از نور بالا، روشن نگذاشتن چراغ‌های ماشین در شب برای طولانی مدت و … طول عمر چراغ‌های خودرو را بالا ببرید. هنگام تعویض چراغ‌های ماشین هم حتما اطلاعات دفترچه خودرو را مطالعه کنید و با لامپ مد نظر تطبیق دهید.

 

برای اطلاع از محصولات پاینده روی لینک زیر کلیک کنید:

محصولات قطعات یدکی پاینده

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *