فنی آموزشی

چگونه در فصل زمستان از خودروی خود مراقبت کنیم؟

فصل سرد زمستان در حال نزدیک شدن است و در برخی نقاط کشورمان زمستان چهره‌ی سرد و خشن خود را به نمایش گذاشته و مناطق بسیاری را سفیدپوش کرده است. مردم با پوشیدن لباس گرم یا تجهیز وسایل گرمایشی منزلشان خود را برای فصل سرما آماده می‌کنند اما لازم است که برای نگهداری و استفاده بهتر از خودروی خود نیز نکات مهمی را رعایت کنند که در ادامه به توضیح این نکات خواهیم پرداخت.

بررسی کردن وضعیت باتری

بررسی کردن وضعیت باتری پیش از فرا رسیدن فصل زمستان از جمله کارهای مهمی است که باید رانندگان مورد توجه خود قرار دهند. به دلیل وجود هوای سرد و قرارگیری ماشین در حالت ساکن در ساعات سرد شب، قدرت و کارایی باتری در حدود 50 الی 60 درصد کاهش می‌یابد که این امر سبب استارت خوردن ضعیف و طولانی مدت خودرو در آغاز به حرکت می‌شود. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود پیش از افت دمای هوا، وضعیت شارژ و ولتاژ بررسی شود و در صورت ضعف باتری اقدام به بهبود یا تغییر آن صورت گیرد.

نحوه‌ گرم‌کردن خودرو

یکی از نکات بسیار مهم در خصوص نگهداری مناسب خودرو در فصل سرما نحوه‌ گرم‌کردن خودرو بعد از گذر از یک شب سرد و طولانی است. به علت قرارگیری موتور و متعلقات آن در سرمای شدید و سرد شدن شدید سطح سیلندر و پیستون و همچنین کاهش شدید در دمای روغن جاری در فضای داخلی موتور، عملکرد موتور در شرایط شروع به کار بشدت افت کرده و علاوه بر مصرف بیشتر سوخت و سایش قطعات اصطکاکی موتور، سبب افزایش در تولید آلاینده‌ها می‌شود و در نهایت این امر منجر به تشدید آلودگی هوا در فصل زمستان خواهد گردید. بر خلاف باور غلط گرم کردن خودرو در قرارگیری ماشین در حالت درجا کار کردن، می‌بایست پس از روشن کردن خودرو بلافاصله به حرکت دادن آرام خودرو اقدام نمود تا به احتراق و روان‌کاری ضعیف موتور کمک کرده و سبب بهبود آن گردید. لازم بذکر است پیش از گرم شدن کامل پیشرانه خودرو باید از رانندگی خشن و اسپرت پرهیز کرد تا به موتور آسیبی وارد نشود.

یخ‌زدگی شیشه‌ خودرو

از مسائل پیشروی رانندگان در فصل زمستان در زمان آغاز به حرکت، یخ‌زدگی شیشه‌ خودرو و ایجاد مشکل برای رانندگی است. پیشنهاد می‌شود رانندگان به دو نکته‌ تمیز کردن شیشه‌ خودرو به طور منظم و همچنین تعویض تیغه‌های برف پاک‌کن توجه کنند تا از ایجاد خط و خش و لکه روی شیشه‌های خودرو جلوگیری کنند. همچنین در زمان حرکت می‌بایست از سیستم گرمایشی برای گرم کردن شیشه استفاده نمود تا هرچه سریعتر شیشه گرم شود و در همین حین راننده می‌تواند با استفاده از یک تیغه پلاستیکی نرم به آرامی بر روی شیشه یخ زده بکشد تا به پاک شدن آن تسریع بخشد.

ضدیخ،تایر و سیستم ترمز

توجه به میزان ضدیخ موجود در رادیاتور خودرو و استفاده از تایرهای یخ‌شکن را می‌توان به عنوان نکات نهایی فصل زمستان دانست. بهره‌گیری از ضدیخ مناسب در رادیاتور سبب بهبود کارکرد آن و تسهیل در گرم‌شدن خودرو می‌شود. همچنین در مناطقی که در اکثر روزهای فصل زمستان بارندگی و یخ‌زدگی سطح جاده مشاهده می‌شود می‌توان با استفاده از تایرهای یخ‌شکن از بروز تصادف و مشکلاتی در رانندگی جلوگیری نمود. همچنین به طور کلی چکاپ خودرو از جمله سیستم ترمز آن پیش از فرا رسیدن فصل زمستان حائز اهمیت است.

در نهایت می‌توان به این نکته اشاره نمود که تعمیرات و ارائه‌ سرویس خدمات مربوط به خودرو می‌بایست در تعمیرگاه‌ها یا نمایندگی‌های مجازی انجام شود تا نسبت به خدمات ارائه‌شده توسط تعمیرگاه اطمینان خاطر حاصل نمود. شرکت آرین موتور به عنوان نمایندگی انحصاری خودروهای میتسوبیشی در ایران با راه‌اندازی نمایندگی‌های مجاز خود در سراسر کشور به ارائه‌ هرچه بهتر خدمات تعمیرات و نگهداری به مشتریانش می‌پردازد تا با انجام خدماتی نوین در تعمیرگاه‌های مجاز خود، علاوه بر کسب رضایت مشتریانش در نحوه‌ سرویس‌دهی، خودروهای سواری آنان را برای ورود به فصل سرد زمستان آماده کند تا رانندگان میتسوبیشی هیچگاه دچار بروز مشکلاتی در خودروهای خود در مواجه با شرایط سخت رانندگی در فصل زمستان نشوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *