اخبار خودرویی, فنی آموزشی

نکاتی که حین رانندگی در شرایط بارانی باید بدانیم (قسمت اول)

در هوای بارانی به چه چیز در رانندگی توجه کنیم

چه نم نم باران ببارد و یا رگبار باشد، رانندگی در شرایط بارانی یکی از مواقع سخت و بحرانی است. آمارها نشان می‌دهند که در رابطه بین میزان تصادفات و آب و هوای بارانی شکی نیست. از سوی دیگر، ما در کشوری زندگی می کنیم که رانندگی در چنین آب و هوایی اجتناب ناپذیر است. آمادگی اینکه چگونه با جاده های لغزنده و کاهش دید مواجه شویم و بر نحوه کنترل خودرو مسلط بمانیم، بسیار در کاهش خطر تصادف موثر است.

 

اولین نکته: چک کردن مداوم تجهیزات و لوازم خودرو

 

لاستیک ها

قبل از مواجهه با هوای بارانی بهتر است از تجهیزات خودروتان اطمینان یابید. از مهمترین این تجهیزات، لاستیک ها هستند. سلامت کامل لاستیک ها، میزان آج آنها و باد تنظیم شده‌شان بسیار موثرند؛ زیرا وظیفه اصلی لاستیک ها حفظ اصطکاک کافی خودرو با سطوح جاده‌ای هستند. از این رو مسلما با لغزندگی جاده، انجام این وظیفه دچار سختی می شود.

بارانی - فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی پاینده

اولین موضوعی که درباره لاستیک باید مدنظر قرار دهید تاریخ تولید آنهاست. بسیاری از لاستیک ها، با گذشت مدت زمان طولانی از تولیدشان، خشک می شوند و این موجب کاهش چسبندگی‌شان با سطح جاده می شود.

بارانی - فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی پاینده

موضوع بعد، چهارفصل بودن تایرهاست. متاسفانه بسیاری از تایرهای وارداتی، تابستانی هستند و آج آنها برای رانندگی در شرایط بارانی و فصول سرد سال مناسب نیست. هنگام خرید، حتما شیارهای روی تایر را کنترل کنید. اگر آج کم باشد، آب به راحتی از مسیر حرکت تایرها کنار نمی رود و این نکته موجب کاهش چسبندگی تایر با جاده خواهد شد.

بارانی - فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی پاینده

مفهوم تایرهای تابستانی، زمستانی و تمام فصل چیست؟

 

فشار هوای تایر را حتما در ابتدای هر فصل کنترل کنید. این مورد نیز تاثیر بسیاری در میزان اصطکاک آنها با جاده دارد. به دلیل اختلاف دمای فصول گرم و فصول سرد در ایران، میزان فشارهوای لاستیک ها حتما باید متناسب با فصل تنظیم شوند.

برف پاک کن ها

پیشتر درباره اهمیت کنترل مداوم نحوه عملکرد برف پاک کن ها توضیح داده ایم. سلامت لاستیک های برف پاک کن ها علاوه بر اطمینان خاطر راننده و سرنشینان در بارندگی موجب حفظ سلامت شیشه نیز می شوند. به طور منظم – علی الخصوص پیش از سفر- تیغه ها را کنترل کرده و درصورت عدم سلامت کامل آنها را تعویض کنید.

بارانی - فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی پاینده

 

چراغ ها

لازم است همیشه حواستان به سلامت کامل سیستم روشنایی خودرو باشد. این موضوع در شرایط بارندگی که دید کمتر است بسیار مهمتر می شود.

بارانی - فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی پاینده

ترمزها

همانطور که ذکر شد، به خاطر کاهش چسبندگی لاستیک ها با جاده در شرایط بارندگی، حتی با شرایط استاندارد لاستیک ها، نحوه عملکرد ترمزها بسیار حائز اهمیت خواهند بود. در بارندگی احتمال خیس شدن دیسک و لنت ها وجود دارد. بنابراین در ابتدای فصول سرد و علی الخصوص پیش از سفر حتما لنت‌ها و روغن ترمز را کنترل کنید.

درباره موقع تعویض لنت بیشتر بدانید.

بارانی - فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی پاینده

توصیه می شود از یک متخصص برای کنترل تمامی تجهیزات لازم پیش از شروع فصولی که بارندگی زیاد است کمک بگیرید.

البته به طور کلی، مراقبت به موقع و مداوم، باعث می شود نیاز کمتری به تعمیر خودرو داشته باشیم. برای دانستن نحوه صحیح کنترل تجهیزات خودرو می توانید به این مطلب نگاهی بیاندازید.

 

این مطلب ادامه دارد…

 

منبع : درایوینگ تست کار دات آی آر 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *