فنی آموزشی

چرا نباید باک بنزین را کاملا پر کرد؟

پر بودن باک بنزین، دغدغه بسیاری از راننده های خودرو است. اما رانندگان باید بدانند پر کردن باک کامل باک نکته مثبتی نیست.

چه زمانی باید بنزین زدن را متوقف کرد

تمامی نازل‌های درون پمپ بنزین‌ها مجهز به سنسور هستند. وظیفه این سنسور این است که پس از رسیدن بنزین به مقداری مشخص با صدایی شبیه به کلیک از ورود بیشتر بنزین جلوگیری می‌کند.

اما برخی از رانندگان با فشار دادن چند باره ماشه نازل سعی می‌کنند مقدار بیشتری بنزین وارد باک نمایند. برخی دیگر نیز با خارج کردن حداکثری نازل از باک ماشین به نحوی که فقط سر نازل درون باک می ماند عملا سنسور قطع کننده را از کار می‌اندازند و سعی می‌کنند باک را بیشتر پر کنند.

قطعه کنیستر

بخارات بنزین بخشی از فضای باک را به خود اختصاص می‌دهند. این بخارات در خودروهای قدیمی از باک خودرو به طریقی خارج می‌شود. این خود یکی از عوامل اصلی آلودگی هوای شهرهای بزرگ است.

اما در خودروهای جدید قطعه ای به نام کنیستر در درون باک خودرو تعبیه شده است. این قطعه از زغال یا کربن فعال تشکیل شده است. این قطعه وظیفه جذب بخارات بنزین درون باک، تبدیل آنها به بنزین مایع و بازگرداندن آنها به چرخه سوخت درون باک و موتور را دارد.

دلیل اصلی تعبیه این قطعه در درون باک خودرو جلوگیری از ورود بخار بنزین به هوا و آلودگی هواست.

با پر کردن بیش از حد باک مایع بنزین وارد قطعه کنیستر می‌شود و سبب فرسودگی زود هنگام آن می‌شود. تعمیر این قطعه بخصوص در خودروهای گران قیمت و جدید هزینه های زیادی را نیز در پی دارد.

علاوه بر این خراب شدن و عدم توجه به آن موجب تجمع بخار بنزین درون باک شده که ممکن است به انفجار آن بیانجامد.

آیا واقعا باک بنزین پرتر می‌شود؟

نازل سیستمی دارد که پس از به صدا درآمدن کلیک سنسور قطع ورود بنزین، مقادیر بیشتر بنزین از باک به داخل نازل و مخزن بر می‌گردد. بنابراین در پاسخ  باید گفت که باک پر تر می‌شود اما نه به اندازه ای که فکر می‌کنید.

اما نکته جالب آن است که مقدار بنزین وارد شده به باک روی نمایشگر جایگاه همچنان افزایش می‌یابد. بنابراین با تلاش برای بنزین زدن بیش از حد مجاز هزینه ای بیش از آنچه که باید را پرداخت خواهید کرد!

خطرات ناشی از پر کردن بیش از حد باک

هنگامی که راننده ای سعی دارد بیش از حد مجاز بنزین وارد کند، معمولا مقداری از آن از نازل یا باک خارج شده و روی زمین می‌ریزد. این کار اگر با برخورد مسئولین جایگاه مواجه نشود می‌تواند خطرات بزرگی مانند انفجار خودرو یا حتی جایگاه را به همراه داشته باشد.

حتی اگر این اتفاق هم رخ ندهد ریختن قطرات بنزین روی کفش و لباس اتفاق بسیار ناخوشایندی است. بوی بنزین تا مدت ها با شما و درون خودرویتان باقی می‌ماند. همچنین لکه بنزین نیز ممکن است به راحتی قابل برطرف شدن نباشد.

انفجار باک خودروهای قدیمی

علاوه بر خطر انفجاری که خودروها را در پمپ بنزین تهدید می‌کند در برخی خودروهای قدیمی پر کردن بیش حد از می‌تواند سبب انفجار در حین رانندگی شود. در این خودروها در صورت وجود بیش از حد بخارات بنزین در باک و عدم خروج به موقع آنها احتمال انفجار آن در حین رانندگی و بوجود آمدن خسارات فراوان جانی و مالی افزایش می‌یابد.

روش صحیح بنزین زدن

پس از وارد شدن به جایگاه و قرار گرفتن در کنار یکی از پمپ‌های سوخت، ماشین را خاموش کنید و پیاده شوید. کارت سوخت را در کارتخوان مربوطه قرار دهید و سرپوش باک را باز کنید. نازل را بردارید و به شکل ایمن درون باک خودرو قرار دهید. آن را کمی فشار دهید تا به خوبی در جای خود قرار بگیرد. سپس باید ماشه نازل را فشار دهید تا بنزین را به درون باک پمپاژ کنید. امروزه در تمام پمپ‌بنزین‌ها نازل‌ها دارای مکانیسم متوقف کردن خودکار جریان بنزین هستند. به این صورت که وقتی باک به اندازه مجاز پر شد، با یک صدای کلیک خودبه‌خود جریان سوخت قطع می‌شود. دیگر ماشه نازل را فشار ندهید.

نازل را از باک خارج کنید و اجازه بدهید آخرین قطره‌ها هم درون باک بریزند. وقتی دیگر چکه نکرد، نازل را سرجای خودش قرار دهید.

اگر احیانا چند قطره بنزین از نازل ریخت مراقب باشید روی لباس و کفشتان نریزد. شاید خطرناک نباشد اما می‌تواند بوی بدی داشته باشد.

درپوش باک را ببندید و کارت سوخت را بردارید. اگر مابه‌التفاوت دارد آن را پرداخت کنید. ماشین را روشن کرده و حرکت کنید.

پیشنهاد می‌کنیم دقیقا به اندازه مناسب باک بنزین خودرویتان را پر کنید و وقتی نازل جریان بنزین را قطع کرد دیگر ادامه ندهید. با این کار نه تنها از آسیب به خودرویتان و از خطرات احتمالی جلوگیری می‌کنید، بلکه پولتان را هم هدر نخواهید داد.

 

برای اطلاع از محصولات پاینده روی لینک زیر کلیک کنید:

محصولات قطعات یدکی پاینده 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *