فنی آموزشی

اشتباهات رایج که عمر خودرو را کوتاه می کنند

اشتباهات در نگهداری خودرو و عدم مراقبت صحیح از آن می تواند عمر خودرو را کاهش دهد. هر خودرویی برای عملکرد صحیح و کارکرد بلند مدت به مراقبت مناسب نیاز دارد. بسیاری از قطعات و قسمت های مختلف در یک خودرو به تعمیر و نگهداری و سرویس‌دهی منظم نیاز دارند تا بتواند سال‌ها کار کنند. از آنجایی که خودرو یکی از سرمایه گذاری های اصلی برای اکثر مردم است. مراقبت از آن و آگاهی از اشتباهاتی که منجر به خرابی خودرو می شود حائز اهمیت است. بنابراین، در این مقاله به هفت اشتباهی که اغلب در حین رانندگی انجام می دهید را تهیه کرده ایم تا از آن ها آگاهی داشته باشید.

اشتباهات رایج که عمر خودرو را کوتاه می کنند

اشتباهات رایج رانندگی

دیرکرد در تعویض روغن خودرو

اشتباهات مربوط به تعویض روغن موتور یکی از شایع‌ترین موارد در لیست اشتباهات نگهداری خودرو  است. روغن موتور مناسب هر خودرویی در دفترچه راهنمای آن نوشته شده است. که بستگی به شاخص کیفی (API) و شاخص گرانروی (غلظت) و همچنین زمان تعویض آن دارد..

روغن موتور + فیلترها (هوا، روغن و بعضاً کابین) را در زمان مناسب آن تعویض شود.

 استفاده از آب معمولی در رادیاتور

یکی از اشتباهات رایج در نگهداری خودرو ریختن آب لوله‌کشی در رادیاتور است. چنین کاری باعث می‌شود که در واتر پمپ، موتور و رادیاتور رسوبات زیادی ایجاد شود و حتی باعث شود که واشر سر سیلندر بسوزد. برای جلوگیری از سوختن واشر سر سیلندر ابتدا آب را بجوشانید. پس از سرد شدن آن را دوباره بجوشانید تا آب سالم‌تری را به رادیاتور انتقال دهید.

استفاده از آب لوله کشی در منبع شیشه‌شور خودرو

ریختن آب لوله کشی در منع شیشه‌شور باعث می‌شود که رسوبات زیادی در نازل، شلنگ‌ها و پمپ آب خودرو به وجود بیاید. برای جلوگیری از ایجاد رسوبات زیاد در پمپ آب خودرو هم می‌توانید از روش جوشاندن آب استفاده کنید و هم می‌توانید به خرید مایع‌های موجود در بازار بپردازید.

سوخت‌گیری دیرهنگام یا استفاده از سوخت بی‌کیفیت

اشتباهات رایج که عمر خودرو را کوتاه می کنند

کاهش بیش از حد میزان سوخت موجود در باک خودرو باعث بروز مشکلات می شود.  مثل انتقال آلودگی‌های کف باک که توسط پمپ بنزین خودرو به پیشرانه و یا حتی سوختن این پمپ شود.

در نتیجه زمانی که میزان سوخت موجود در باک به حدود نصف می‌رسد، مجدداً بنزین بزنید. این کار علاوه بر افزایش طول عمر مجموعه سوخت رسانی خودرو، میزان تبخیر بنزین موجود در باک را نیز کاهش می‌دهد. همچنین از نظر اقتصادی به‌صرفه‌تر است.

دیگر اشتباه رایج در سوخت‌گیری استفاده از بنزین بی‌کیفیت است. البته در کشور ما، مالکین خودروها چندان تقصیری در این زمینه ندارند. چراکه متأسفانه در اکثر مناطق کشور ما خبری از عرضه بنزین سوپر یا حتی بنزین یورو 4 نیست.

فشردن کلاچ و پدال ترمز به صورت همزمان برای متوقف کردن خودرو

گرفتن کلاچ و ترمز برای متوقف کردن خودرو از عادت‌های اشتباه در رانندگی است. این عمل منجر به افزایش متراژ ترمز می‌شود. هنگامی که کلاچ درگیر شود، از ترمز موتور هم استفاده می‌شود. اگر ترمز و کلاچ همزمان فشرده شود، خودرو دیرتر متوقف می‌شود. به همین خاطر بهتر است که ترمز را فشار داده و پیش از این که خودرو دچار لرزش شود کلاچ را فشار دهید.

عدم بازدید دوره‌ای مایعات حیاتی خودرو

یکی از مهم‌ترین موضوعات در نگهداری خودرو، بازدید دوره‌ای مایعات حیاتی خودرو شامل آب رادیاتور، روغن موتور، روغن ترمز، روغن هیدرولیک و روغن گیربکس است.

هر خودرویی پس از مدتی، ممکن است به دلایل مختلفی بخشی از مایعات حیاتی خود را از دست بدهد. این بخش از دست رفته، باید در مدت زمان مشخصی جبران شود. در غیر این صورت می‌تواند موجب بروز آسیب‌های جدی به قطعات اصلی خودرو شود. بنابراین با بازدید سطح این مایعات به صورت دوره‌ای، می‌توانیم عمر مفید بسیاری از اجزای اصلی خودرو خود را افزایش دهیم و در هزینه‌های نگهداری صرفه‌جویی کنیم.

در پایان

لیست کامل اشتباهات نگهداری خودرو بسیار زیاد است اما ما سعی کردیم 7 مورد بسیار ساده اما متداول را یادآوری کنیم. شناخت  اشتباهات رایج در نگهداری خودرو کمک زیادی به حفظ سلامت خودرو و کاهش هزینه‌های نگهداری آن می کند.

نتیجه رعایت همین نکات ساده، در اختیار داشتن خودرویی سالم خواهد بود.

 

برای اطلاع از محصولات پاینده روی لینک زیر کلیک کنید:

محصولات قطعات یدکی پاینده

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *