فنی آموزشی

سامانه دید در شب (Night Vision)

سامانه دید در شب یکی از پیشرفته‌ترین آپشن‌های جدید خودروهای روز دنیا است که در خودروهای بسیار لوکس و گران‌قیمت دیده می‌شود.

این تکنولوژی در گذشته فقط در اختیار نیروهای نظامی بوده است اما امروزه در خودروهای لوکسی از جمله مرسدس‌بنز S500، بی ام و 530 (G30) و… به‌ کار رفته است. این سیستم با کمک مادون‌قرمز و دوربین، تصاویر روشن در مسیر تاریک را نشان می‌دهد. علاوه بر مسیر و جاده، اشیاء متحرک هم به‌وسیله این تکنولوژی نمایش داده می‌شوند.

حال این سیستم در بی ام و سری 7 بسیار پیشرفته‌تر شده است؛ به این صورت که از یک حسگر گرمایشی کمک می‌گیرد، حرارت موجود زنده و اجسام را تشخیص می‌دهد و با نزدیک شدن به آن ها به راننده آلارم هشدار می‌دهد. این تکنولوژی باعث می‌شود که تصادفات شبانه به طور چشمگیری کاهش یابند.

سامانه دید در شب برای خودروهای لوکس

تکنولوژی دید در شب به کاررفته در خودروها در دو نوع اکتیو (Active) و پسیو (Passive) هستند که خودروسازان با توجه به خواسته های خود، یکی از این دو نوع را انتخاب می کنند و در خودروهای خود به کار می برند. هر کدام از دو نوع، ویژگی های مخصوص به خود را دارند، اما در نهایت، هر دوی آن ها نمایی از روبه‌روی خودرو که در شب قابل رؤیت نیست را به دست می دهند.

سیستم پسیو passive چگونه کار می‌کند؟

در سیستم Passive دید در شب از دوربین های حرارتی (Thermographic Camera)، که در جلوپنجره خودرو نصب می شود، استفاده می شود تا اجسام، افراد و حیواناتی که از خود گرما تولید می کنند را شناسایی کند و آن ها را به تصویر بکشد. این دوربین ها تفاوت دمایی میان اجسام را تشخیص می دهند و با نمایش اجسام گرم با رنگ قرمز یا زرد به راننده هشدار می دهند که موجود زنده یا خودرویی در جلو قرار دارد.

سیستم اکتیو چگونه کار می‌کند؟

در سیستم Active دید در شب برای نمایان کردن بخش هایی از جاده که در تاریکی شب قابل رؤیت نیست و توسط چراغ های جلو هم پوشش داده نمی شود از نور مادون قرمز (Infrared) استفاده می شود. علت استفاده از نور مادون قرمز این است که در دسته نورهای مرئی قرار نمی گیرد و با تابش آن به جاده، راننده های خودروهایی که از روبه‌رو می آیند اذیت نمی شوند.

با انتشار نور مادون قرمز از خودرو، اجسام و اشیایی که در روبه‌روی خودرو قرار دارند در معرض این نور قرار می گیرند و سپس توسط دوربینی که در سیستم دید در شب نصب شده است، تصویربرداری می شوند.

برای مشاهده فروشگاه اینترنتی پاینده و جست و جوی محصول مورد نظر خود به لینک زیر مراجعه کنید:

قطعات یدکی محصولات پاینده

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *