فنی آموزشی

عدد اکتان چیست؟

حتما هنگام مراجعه به پمپ‌بنزین‌های معتبر کشور اعداد  ۹۱، ۵، ۹۸، ۱۰۰ و… دیده اید. این اعداد نمایانگر عدد اکتان هستند. اما معنای این درجه‌بندی سوخت چیست و چه کاربردی دارد؟!

معمولا خودروسازان حرفه ای، حداقل نرخ اکتان که برای استفاده از خودروهایشان لازم است را اعلام می‌کنند. اگر از سوخت اکتان پایین‌تر در آن خودروها استفاده شود، در دراز مدت باعث آسیب به موتور و کاهش عملکرد آن می‌شود. همچنین مصرف سوخت نیز افزایش می‌یابد و در نتیجه آن، میزان انتشار آلایندگی‌ها نیز بیشتر می‌گردد.

اکتان بنزین چیست؟

به زبان ساده، درجه اکتان نشان‌دهنده پایداری سوخت است. هرچه این عدد بالاتر باشد، با سوختی پایدارتر سروکار داریم.
«آقای یوروسِویک» متخصص تکنولوژی سوخت، عدد اکتان را این‌گونه توصیف می‌کند:
عدد اکتان سوخت نشان‌دهنده گرایش سوخت به احتراق خودکار (خود اشتعالی) یا انفجار در دما و فشار بالا در حضور هوا است.
هر چه یک سوخت دربرابر فرایند ضربه‌ زدن مقاوم‌تر باشد، گزینه بهتری برای استفاده در موتورهای مجهز به توربوشارژر، سوپرشارژر و دیگر موتورهای با نسبت فشار بالا خواهد بود؛

زیرا موتورهای مجهز به کمک‌پیشرانه که نسبت فشارهای بالایی دارند، معمولا در خطر ایجاد ضربه‌زدن قرار دارند و سازندگان با کاهش دمای موتور یا مخلوط سوخت و هوا، به کنترل این پدیده ناخواسته
می‌پردازند.

Ron چیست؟

Ron مخفف عبارت «Research Octane Number» یا عدد تحقیقاتی اکتان است.
این عبارت بیانگر میل به اشتعال تحت فشار کاری بالا است. RON برای سوخت مرغوب برابر ۹۵ و حداکثر مقدار آن برابر ۹۸ است.

سوخت مرغوب (Premium) چیست؟

براساس تعریفی از «دپارتمان محیط و انرژی کامن‌ولث» در استرالیا، سوخت هنگامی مرغوب تلقی می‌شود که عدد RON آن ۹۵ و بالاتر باشد. با استناد به «اتحادیه جاده‌های ملی و رانندگان استرالیا»، سوخت مرغوب توانایی موتور را برای تولید قدرت با استفاده از افزایش غلظت سوخت امکان‌پذیر می‌سازد. این افزایش چگالی باعث کنترل بیشتر روی احتراق سوخت می شود و از سوختن پیش‌ازموعد سوخت، «پینگ»، جلوگیری می‌کند. همه این‌ها منجربه ارائه قدرت توسط موتور به‌شکلی نرم‌تر و یکنواخت‌تر خواهد شد.

اکتان بنزین

اگر سوخت اشتباه به خودرو بزنم، چه می‌شود؟

سیستم کامپیوتری یک خودرو به‌گونه‌ای طراحی شده است که از اپراتور (کاربر) انتظار دارد، حداقل عدد اکتان تعیین‌شده توسط شرکت را به خورد موتور دهد؛ چراکه آن موتور به‌خصوص برای سوزاندن اکتان معین زمان‌بندی و برنامه‌ریزی شده است. نادیده گرفتن توصیه خودروسازان می‌تواند در درازمدت باعث خطرآفرینی برای خودرو شما گردد.

چرا بنزین با اکتان بالاتر گران‌تر است؟

هزینه تجهیزات لازم برای تولید سوخت با عدد اکتان RON بالاتر بیشتر است و همین هزینه بیشتر تولید، منجر به هزینه بیشتر برای مصرف‌کننده نهایی می‌گردد.

اکتان بنزین

اکتان E10 چیست؟ آیا می‌توانم از بنزین E10 استفاده کنم؟

عدد اکتان E10 به سوختی اطلاق می‌شود که فاقد سرب بوده و مخلوطش حاوی ۹۰ درصد بنزین و ۱۰ درصد اتانول است. اتانول نوعی الکل بی‌رنگ است که به‌عنوان سوختی تجدیدپذیر و سازگارتر با محبط‌زیست شناخته می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده از سوخت اتانول با توجه به منبع تولید آن، در مقایسه با انواع سوخت‌های کربنی می‌توان باعث کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای گردد.
سوخت E10 با توجه به قیمت پایین‌تری که دارد ممکن است نظر بسیاری از رانندگان را به خود جلب کند؛ البته پیش از استفاده از آن باید از سازگاری آن با خودرو اطمینان حاصل کرد. متخصص ما می‌گوید که بیشتر خودروهای تولیدشده پس از سال‌های ۱۹۸۶ میلادی با این سوخت سازگاری دارند. با این وجود، ممکن است خودروهایی نیز پیدا شوند که برای سوزاندن اتانول طراحی و بهینه‌سازی نشده باشند؛ بنابراین بهتر است پیش از استفاده از این نوع سوخت از سازگاری آن مطمئن شد.

 

در این مقاله سعی کردیم اطلاعات جامع و مفیدی در خصوص بهترین نوع سوخت رسانی به اتوموبیل‏‏‏ تان را توضیح دهیم.

برای اطلاع از محصولات سوخت رسانی پاینده اینجا کلیک کنید:

محصولات سوخت رسانی پاینده

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *