فنی آموزشی

زمان تعویض لوازم مصرفی خودرو

زمان تعویض لوازم مصرفی خودرو از جمله نکات بسیار مهم است که هر راننده‌ای باید آن را بداند. در این مقاله زمان تعویض قطعات مصرفی خودرو و نکاتی در مورد شیوه نگهداری از لوازم مصرفی خودرو را عنوان کرده ایم.

لوازم مصرفی خودرو کدامند و چه زمانی باید تعویض شوند؟

تمام لوازم مصرفی ماشین مثل لاستیک، تسمه‌ها و دیسک و صفحه تا روغن موتور و فیلتر روغن و لنت‌ها را می‌توان در دسته قطعات مصرفی خودرو طبقه‌بندی کرد که نیاز به تعویض دوره ای دارند.

زمان تعویض لوازم مصرفی خودرو

لاستیک و تایر

زمان تعویض تایر و لاستیک خودرو، این قطعه حساس و مهم، نهایتا بعد از حدود ۸۰ تا ۱۰۰ هزار کیلومتر، ا باید تعویض شود. حتی اگر آج تایر تقریبا سالم باشد، باید آن را با نمونه نو جایگزین کرد. با این کار خطر ترکیدگی در سرعت‌های بالا به حداقل می رسد و از حوادث ناگوار برای سرنشینان اتومبیل جلوگیری می شود. از لحاظ زمانی نیز توصیه می‌شود نهایتا بعد از حدود سه سال لاستیک ماشین عوض شود.

 لنت ترمز و تسمه‌ها

زمان تعویض لوازم مصرفی خودرو مثل لنت و تسمه‌ها بستگی به نحوه کاربرد خودرو دارد. اما با این حال اگر بیش از ۲۰ هزار کیلومتر از لنت‌های جلو کار کشیده‌اید، بهتر است آنها را تعویض کنید. اگر لنت‌های عقب نیز از نوع دیسکی باشند، در بیش از ۲۰ هزار کیلومتر نیاز به تعویض پیدا خواهند کرد. اما اگر ترمز خودرو در تایرهای عقب از نوع کاسه‌ای باشد، معمولا حدود ۸۰ تا ۱۰۰ هزار کیلومتر می‌توان بدون مشکل از این  لنت‌ها استفاده کرد.

در مورد تسمه دینام و تسمه تایم نیز باید گفت اگر این قطعات از حداقل کیفیت لازم برخوردار باشند، باید دست کم ۵۰ تا ۶۰ هزار کیلومتر به‌راحتی کار کنند. برخی قطعات کم‌کیفیت موجود در بازار در کارکردهای پایین‌تر از این مقدار دچار آسیب شده‌اند. برای جلوگیری از پاره شدن این قطعه و رسیدن آسیب جدی به سوپاپ ها و موتور بهتر است برای خرید تسمه‌ها به ویژه تسمه تایم حتما از انواع اصلی و باکیفیت استفاده شود.

دیسک و صفحه

دیسک و صفحه در خودروهای دنده‌ای نقش بسیار حیاتی ایفا می‌کند و در صورت خرابی باعث می‌شود اتومبیل از حرکت باز ایستد. زمانی که دیسک و صفحه بیش از حد مستهلک شود، از میزان شتاب و کارایی اتومبیل کم خواهد شد.

معمولا دیسک و صفحه‌ها حداقل ۶۰ هزار کیلومتر بدون مشکل به کار خود ادامه خواهند داد. البته اگر دیسک و صفحه اتومبیل کیفیتی متعادل داشته باشد، این رقم به بیش از ۱۲۰ هزار کیلومتر و یا حتی بالاتر هم افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه توصیه می‌شود که در ارقام بالاتر از صد هزار کیلومتر به فکر تعویض دیسک و صفحه باشید تا این قطعه به یک‌باره خراب نشود

مواردی مثل لرزش پدال کلاچ، شنیده شدن صداهای ناهنجار از گیربکس هنگام کلاچ گیری، سفت شدن پدال کلاچ ، کاهش کشش خودرو… از جمله علائم خرابی دیسک و صفحه به شمار می‌روند.

لازم به ذکر است که روغن گیربکس نیز معمولا باید هم‌زمان با دیسک و صفحه عوض شود. اینگونه عمر مفید جعبه‌دنده افزایش پیدا کرده و کارایی آن بیشتر می شود. در مورد روغن گیربکس‌های اتوماتیک توصیه شده که هر ۶۰ هزار کیلومتر پارس سال با به صورت به صورت کامل با روغن تمیز و نو تعویض شود.

روغن موتور و فیلترهای مربوطه

به طور میانگین روغن موتور باید بعد از حدود شش هزار کیلومتر یا نهایتا پنج ماه پس از ریختن آن درون موتور، عوض شود. در هر سرویس روغن موتور لازم است که فیلتر روغن، فیلتر کابین و فیلتر هوا نیز هم‌زمان با قطعات نو تعویض شوند. به‌ویژه فیلتر هوا و فیلتر روغن حتما در هر سرویس موتور خودرو باید عوض شوند تا پیشرانه کارایی مطلوب خود را حفظ کند. فیلتر بنزین بهتر است هر ۲۰ هزار کیلومتر تعویض شود تا کیفیت سوخت‌رسانی به موتور دچار افت نگردد.

شمع و وایر

کیفیت سیستم جرقه‌زنی در عملکرد مناسب و کم‌لرزش موتور بسیار تاثیرگذار است. بنابراین باید شمع و وایرها را که جزو قطعات مصرفی به حساب می‌آیند، در حدود ۲۰ هزار کیلومتر عوض کرد تا موتور به نحو مطلوب کارکرد خود را ادامه دهد. کاهش شتاب، ناک زدن، لرزش موتور و غیره از جمله علائم خرابی شمع وایر هستند.

جلوبندی خودرو

جلوبندی و سیستم تعلیق نقش اساسی در حفظ تعادل و هندلینگ خودرو دارد. کیفیت سواری مناسب اتومبیل نیز از مزایای وجود یک سیستم تعلیق و جلوبندی سالم است.

هنگامی که قطعات جلوبندی خراب باشد ضمن شنیده شدن صداهای ناهنجار از اتومبیل، احتمال برهم خوردن تعادل خودرو و درنتیجه بروز حوادث ناگوار بسیار بالا خواهد بود.

توصیه می‌شود بعد از هر ۸۰ هزار کیلومتر مسافت، جلوبندی خودرو به طور کامل تعویض شود. همچنین با هرگونه صدای ناهنجار از سمت سیستم تعلیق، باید سریع‌ترین زمان به تعمیرگاه مراجعه کرده و ایراد سیستم تعلیق را رفع کنید.

سایر موارد لوازم مصرفی خودرو

در مورد زمان تعویض لوازم مصرفی خودرو نظیر روغن ترمز و روغن هیدرولیک باید بگوییم که روغن ترمز معمولا تا دو سال میتواند بدون مشکل در خودرو کار کند اما بعد از آن بهتر است حتما تعویض شود.

همچنین می گویند روغن هیدرولیک فرمان به صورت سالانه عوض شود اما معمولا این روغن تا ۴-۵ سال میتواند بدون مشکل در سیستم هیدرولیک فرمان خودرو کار انجام دهد.

 

کلام پایانی

توصیه می‌کنیم نسبت به زمان تعویض لوازم و قطعات مصرفی خودرو حساسیت بالا به خرج دهید. لوازمی مثل لاستیک‌ها، تسمه تایم سرویس روغن، شمع وایر و… حتما باید در سر زمان مشخص تعویض شوند تا مشکل اساسی و هزینه‌های بعدی در پی نداشته باشند.

جلوبندی نیز از بخش‌های حساس خودرو است. خرابی این بخش ممکن است باعث بر هم خوردن تعادل خودرو و بروز تصادف شود. در نتیجه حتما نسبت به تعویض جلوبندی نیز حساسیت بالایی نشان دهید تا از بروز پیامدهای ناگوار جلوگیری کرده باشید.

 

برای اطلاع از محصولات پاینده روی لینک زیر کلیک کنید:

محصولات قطعات یدکی پاینده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *